top of page
  • תמונת הסופר/תAdmin

מה בין מגבות ערד ולבין קואצ'ינג?

מה ניתן ללמוד ממגבות כותנה מצריות על אודות קואצ'ינג?


מגבות אמבטיה הן בדרך כלל מוצרים העובדים קשה למדי במשק הבית שלנו. בנוסף לתפקידן בייבוש הגוף, מגבות מוסיפות למראה ולתחושה של חדר האמבטיה שלנו. מסתבר, שכמו בתחומים אחרים, ישנן איכויות שונות למגבות האמבט.


גם לאימון אישי, בין אם הוא אימון לחיים או אימון מנהלים או צוותים, אפשר שיהיו לו כמה רבדים וכמה איכויות. כיצד נוכל להבחין ביניהם? על שני אלה נתמקד במאמר הנוכחי.

אין גבול ליצירתיות, עבור מי שחלק מזמנו הער מסתכל על העולם כעל מרחב למידה רלוונטי ואינסופי. אצלי, לעיתים קרובות, רעיונות למאמר או פוסט מגיעים דרך תמונה אקראית אשר הסביבה מציעה לי. זה קורה כמעט כל יום, כמעט בכל מצב, כל עוד עיני פתוחות והמוח פתוח לקבל הצעות.


זה לא פלא שאני לומד מדברים מוזרים ביותר, לפעמים. הדוגמאות שאני מציע משמשות לעיתים קרובות כמטאפורה מצוינת לתפיסות או גישות או מושגים בעולם האימון. במקרה הזה, הדבר קרה כשקניתי ערימת מגבות ערד לאחר טיול עם רעייתי בדרום, לפני חודשים אחדים. רצינו לתמוך בתעשייה הישראלית המקומית. בדיעבד, מסתבר שהתבדינו.

קנינו מגבות ערד טובות ורכות, ולמדנו שיש מדד לאיכותן של מגבות, והוא מדד ה GSM. לא, זה לא קשור למושג המוכר אשר מתקנן את הרשתות הסלולריות.


זהו GSM אחר – ומשמעותו "גרמים למטר מרובע". מעולם לא שמעתי עליו קודם לכן, וקרוב לוודאי שגם אתם לא. ואם שמעתם, הרי שזה היה לרגע אחד, בחנות מגבות, כשהמוכר ניסה להבחין בין שתי מגבות שונות, בנסותו למכור לכם את היקרה יותר, אולי האיכותית יותר. ולאחר מכן, בטוח שכחתם, אם בכלל זה דיבר אליכם.


מדד GSM מתייחס למשקל הבד ולצפיפות המגבת בגרמים למטר רבוע. מגבת עם מדידת GSM גבוהה יותר היא עבה, רכה וקטיפתית יותר מאשר מגבת עם GSM נמוך, והיא יכולה לספוג יותר מים בזכות הגובה והעובי של הבד, והיא עשויה בדרך כלל מסוג כותנה יוקרתי יותר. היא גם עמידה יותר.


מגבות מכותנה מצרית, למשל, מצטיינות במדד זה. בבחירת מגבת, רצוי שהמספר יהיה גבוהה ככל הניתן, לבטח 500 ומעלה. מגבות ערד עומדות בזה ומציעות אף 800 גרם למטר רבוע. למרבה האכזבה, חשבתי שאני תומך בתעשייה המקומית, אך גילינו שמרביתן בכלל מיוצרות בהודו! (אל דאגה, גם רשתות יותר יוקרתיות מזו מייצרות את מגבותיהן שם, ובתורכיה...).


ההרגשה, כשמתנגבים במגבות שונות, יכולה להיות שונה, בין רכות מלטפת ולבין תחושה עזה יותר של מגע וחיכוך עם הגוף. יש המעדיפים לרוב את המגבות הרכות, ויש כאלה שמרגישים יותר "חיים", יותר חיוניות כאשר הם מתנגבים במגבת "קשה", המעוררת את זרימת הדם בגוף.


מה לכל זה ולקואצ'ינג?


אימון הוא מגע ייחודי בין שני בני אדם.


הוא תהליך שבמהלכו מתקיים דיאלוג מתמיד בין מתאמנת למאמן או למאמנת, דיאלוג המתאפיין מצד אחד בהקשבה עמוקה ואמפאתית, בתמיכה ועידוד, ובהקשר הנוכחי הוא דומה לשימוש במגבת "רכה", מלטפת. לפעמים זה כל מה שהלקוח צריך.


מן העבר השני, אימון הוא גם סוג של עימות בין המתאמן ולבין עצמו, ובין המתאמן ולבין המאמן המאתגר את תיפוסותיו. כמו להשתמש במגבת "קשה". בהקשר זה, השימוש במגבת הקשה ממריץ את החשיבה, מאתגר אותה, מעורר את המתאמן. מוציאה אותו מאזור הנוחות. המתאמן נדרש להתמודד עם הסיפור שהוא מספר לעצמו, או אם תרצו, עם התירוץ שלו או שלה מדוע אין הם מתקדמים לעבור המטרות שלהם.


כאן המקום לומר מילה אחת על יציאה מאזור הנוחות. אמנם אתעמק בכך בהזדמנות אחרת, אולם די אם אומר כאן שבאזור הנוחות לא מתקיימות פריצות דרך. אין שם מהפכות, תפניות מהותיות. למידה אמיתית קורית מחוץ לאזור זה.

אם אנו רוצים להתפתח, להתקדם, עלינו להעז ולשוטט מעת לעת ב"חבלי ארץ" חדשים, באזורי התנהלות לא מוכרים לנו. שם יתחדדו חושינו, שם קורית הלמידה המקדמת. לשם אני מוביל את המתאמנים שלי, כמאמן.


לסיום, בבואכם לקנות מגבות, חשוב להימנע מבחירה על בסיס המגע בלבד. ה GSM הרשום על המגבת יכול לשמש כגורם משמעותי בתהליך הבחירה. אם תרצו להתעמק דווקא בזה, ישנם לא מעט מקורות מידע ואוכל לכוון אתכם לאחדים מהם. לא להתבלל, גם למספרים הנמוכים יש יתרונות, אך לא כאן המקום להרחיב על כך – אחרי הכל, כדאי להשאיר קצת עבודה גם למשווקי המגבות, לא?


אולם אם תרצו ללמוד עוד על איכויות אימון, פשוט תמשיכו לקרוא עוד כמה שורות.


בבואכם לשנות את חייכם, ברצותכם לפרוץ את גבולות אזור הנוחות, אולי עדיף לבחור "מגבת" ש"יודעת" להיות גם רכה וגם קשה. לבחור מאמן שהוא קשוב ומעודד, מלטף ותומך, אך גם מעורר ומאתגר. ובעיקר, מקדם. את זה לא ניתן לחוש במגע הראשון. צריך לתת הזדמנות לבניית האמון, לחוות קצת את הצדדים הרכים והמחוספסים יותר של אמנות האימון, ואז להחליט.


אז, איזו "מגבת" תבחרו כעת?? 700-900 GSM, או אולי עדיף לצמוח עם 300-400?


59 צפיותתגובה 1

פוסטים אחרונים

הצג הכול

1 Comment


פיני פואה
פיני פואה
Jun 24, 2023

נחום היקר לי מפז,נהנתי מאוד מהמאמר שכתבת, אני ממליץ בחום רב שאין שני לך בעניין האימון, עברתי אצלך אימון וחא ביזבת שניה אחת, הכח היה שווה זהב, אתה מדהים וה' חנן אותך בכישרון מיוחד להניע אנשים...

הלוואי ואזכה לעבור אצלך סבב נוסף של אימון....

Like
bottom of page